KRS: 0000028246
Fundacja jest organizacją Pożytku Publicznego

Wspomóż

Trzebinia

Opublikowany:25.11.2015 22:11

1

Warsztat Terapii Zajęciowej w Trzebini rozpoczął swoją działalność 15.12.1999r. Został utworzony dzięki staraniom pani Krystyny Karnas – Dyrektora OPS w Trzebini, ks. Prałata Stanisława Gałuszki oraz Prezesa Fundacji im. Brata Alberta ks. Tadeusza Zaleskiego.
Siedziba warsztatów to dawne salki katechetyczne przy parafii p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Trzebini.

Warsztat Terapii Zajęciowej obejmuje swoją działalnością terapeutyczną 35 osób z niepełnosprawnością intelektualną i sprzężeniami, w wieku od 18 r. życia. 
Warsztat realizuje zadania z zakresu rehabilitacji społecznej i zawodowej, zmierzające do ogólnego rozwoju i poprawy sprawności, niezbędnych do prowadzenia przez osobę niepełnosprawną niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia – na miarę jej indywidualnych możliwości.
Zgodnie z tymi założeniami, od początku swojej działalności, w warsztacie działają następujące pracownie terapeutyczne; gospodarstwa domowego, rzemiosł różnych, stolarska, dziewiarsko – krawiecka, plastyczna, ogrodnicza oraz prowadzone są zajęcia z rehabilitacji ruchowej. 
Proces terapeutyczny prowadzony w poszczególnych pracowniach warsztatowych różni się w zależności od jej charakteru. W większości jednak cechuje się stałością etapów pracy, rytualizacją czynności codziennych oraz oddziaływaniem na poszczególne sfery rozwoju niepełnosprawnych uczestników.

W każdej grupie terapeutycznej pracuje 5-6 osób z różnoraką niepełnosprawnością. Są to grupy koedukacyjne. 

W pracowni plastycznej stosuje się techniki rysunku; pastelami, ołówkiem, węglem, tuszem, malowanie farbami plakatowymi, akrylowymi, malowanie na szkle, malowanie na jedwabiu i innych materiałach, modelowanie z różnych mas plastycznych /modelina, plastelina, glina, masa solna, masa papierowa/, linoryt, papieroplastyka, wydzieranki, ceramika artystyczna, wycinanki i in.

2 plastyka

Pracownia stolarska wykorzystuje elementy zajęć stolarskich /obróbka drewna i materiałów drewnopodobnych/, elementy majsterkowania; klejenie, malowanie, cięcie, przykręcanie, szlifowanie, wiercenie, przybijanie i in., umiejętność posługiwania się elektronarzędziami. Pracownia ta prowadzi także prace konserwatorskie na terenie warsztatów.3 stolarska rz

Pracownia rzemiosł różnych wykorzystuje techniki obu poprzednich pracowni oraz przysłowiowe „1001 drobiazgów”. Jej program jest, bowiem tak różnorodny, że obejmuje wiele różnych technik plastycznych, praktyczno- technicznych oraz metaloplastykę, odlewy gipsowe, rzeźbienie w drewnie i gipsie, odlewanie świec ozdobnych, tworzenie prac z korka, bambusa, miedzi i in.

4 remiosła

W pracowni dziewiarsko - krawieckiej wykorzystuje się techniki szycia prostego, ozdobnego, wyszywania i haftowania różnorodnymi ściegami, szycie ręczne i maszynowe, tkactwo igiełkowe i krosenkowe, technikę aplikacji, dzierganie na drutach i szydełku oraz proste reperacje odzieży.

5 dziewiarska

Pracownia ogrodnicza specjalizuje się w pracach ogrodowych i polowych /zakładanie i pielęgnacja ogródków skalnych, rabat i hodowli roślin doniczkowych/, a także bukieciarskich i wikliniarskich. Tworzy się w niej kompozycje z suszu, palmy wielkanocne oraz stroiki świąteczne, stroiki z elementami z bibuły i gotowymi ozdobami, papierową wiklinę oraz uprawa ziół i warzyw.

6 pracownia ogrodnicza

Pracownia gospodarstwa domowego przygotowuje dla całego warsztatu II-gie śniadanie, robi zakupy, gotuje, piecze, wykonuje prace porządkowe. Na zajęciach uczestnicy utrwalają umiejętność odmierzania ilości, ważenia, pracy z przepisem kulinarnym. Poznają różne techniki sporządzania potraw. Dodatkowo w ciągu całego roku pracownia ta przygotowuje; Spotkanie Wielkanocne, Spotkanie Opłatkowe, posiłek podczas Ogólnopolskiego Pikniku Muzycznego Osób Niepełnosprawnych, Dzień Patrona Fundacji - Brata Alberta, Imprezy plenerowe i imieninowe uczestników.

7 kulinarny

Na terenie Warsztatów prowadzone są również zajęcia z zakresu rehabilitacji ruchowej, ćwiczenia ogólnokondycyjne, gimnastyka i aerobik, tenis stołowy, wycieczki rowerowe, zajęcia na basenie, muzykoterapia i elementy gier zespołowych.

8 rehabilitacja

9 rehabilitacja

Dodatkowo nasz Warsztat prowadzi szerokie zajęcia arteterapeutyczne. W ramach tych zajęć na terenie Warsztatu działają;

Zespół muzyczny „The Best” – cieszący się coraz większą popularnością i sympatią wśród lokalnej społeczności. Członkowie zespołu wybierają do swojego repertuaru różnorodną muzykę – przeboje znane i lubiane, piosenki biesiadne i inne, potrafią porwać do wspólnej zabawy i śpiewania niejedną widownię.

Teatr „Kromka”, który przygotowuje cyklicznie przedstawienia, z którymi występuje na przeglądach i festiwalach. Teatr „Kromka” ma w swoim repertuarze „Powrót taty”, Bajki Krasickiego, „Panią Twardowską”, „Bajkę o Rybaku i złotej Rybce” oraz wiązankę utworów J. Brzechwy i J. Tuwima, bajkę „Szklana Góra”, autorskie przedstawienie „Blee” oraz mnóstwo występów okolicznościowych.

Zespoły taneczne „Samba” i „Gang Alberta”, które przygotowują różne układy taneczne i ruchowe, które prezentowane są na naszych lokalnych scenach.

W naszym WTZ od 2003r. działa zespół instrumentalny „Albert Band”. Zespół składa się z sekcji instrumentalnej i rytmicznej - tworzących w całości naszą warsztatową orkiestrę. W jego skład wchodzą uczestnicy WTZ w Trzebini, Libiążu i Chrzanowie, którzy wraz z opiekunami tworzą 40 osobową orkiestrę.

W zespole grają instrumenty klawiszowe, perkusja, akordeon, dzwonki chromatyczne (cymbały), sekcja rytmiczna z instrumentami perkusyjnymi i przeszkadzajkami oraz instrumentami etnicznymi. W 2011r. zespół wydał swoja pierwszą debiutancką płytę „Albert Band”. 

10 albert band

11 albert band

12 albert band

13 albert band

Prace wykonywane w ramach zajęć terapeutycznych są często prezentowane na wystawach twórczości, konkursach, w galeriach, na aukcjach, sprzedawane na kiermaszach prac organizowanych kilka razy w roku. Dochód ze sprzedaży prac wykonanych przez podopiecznych, przeznaczany jest w całości na fundusz uczestników, z którego finansowane są obozy, wycieczki, pielgrzymki, uroczystości imieninowe, zajęcia rekreacyjne, itp.

 kiermasz

Warsztat Terapii Zajęciowej w Trzebini
Kierownik Katarzyna Szarzyńska 
ul.ks. hm. Mariana Luzara 1
32-540 Trzebinia
tel. 0501-899-927  lub 032-612-13-75 
trzebiniawtz@poczta.fm

www.wtztrzebinia.pl

Dołącz do nas na Facebooku

https://www.facebook.com/Fundacja-imBrata-Alberta-Warsztat-Terapii-Zaj%C4%99ciowej-w-Trzebini-189298134598142/?fref=ts

Możesz pomóc Naszym podopiecznym przekazując darowiznę na konto:

Bank PeKaO S.A.  68 1240 4269 1111 0010 1836 7169
Fundacja im. Brata Alberta 
Warsztat Terapii Zajęciowej w Trzebini

 

Są z nami