KRS: 0000028246
Fundacja jest organizacją Pożytku Publicznego

Wspomóż

Albertiana

Pomysłodawczynią Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych „Albertiana” jest Anna Dymna. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2001 roku. Od momentu powstania w 2003 roku, współorganizatorem Festiwalu, obok Fundacji im. Brata Alberta, jest także Fundacja "Mimo Wszystko". W imprezie rokrocznie bierze udział ponad tysiąc osób.

 

W drodze eliminacji regionalnych do finału „Albertiany” przechodzi pięć zespołów teatralnych. Przedstawienia prezentują podczas uroczystej gali, która odbywa się na Dużej Scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. W nagrodę otrzymują „Maski” przyznawane przez każdy z krakowskich teatrów, wykonane przez podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej Fundacji im. Brata Alberta w Lubinie. Autorami „Albercików” wręczanych laureatom imprezy są podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej Fundacji im. Brata Alberta w Otłoczynie.
Autorem słów Hymnu Festiwalu jest Czesław Miłosz, muzyki - Abel Korzeniowski. Podczas ceremonii otwarcia uroczystej gali, kiedy w Teatrze Słowackiego unosi się Kurtyna Siemiradzkiego, wykonuje go Chór Młodej Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Rafała Marchewczyka.
W czasie Finału Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych „Albertiana” wręczany jest Medal im. Brata Alberta (przyznaje się go od 1997 r.). Wyróżnienie otrzymują osoby szczególnie zasłużone w niesieniu pomocy ludziom niepełnosprawnym. Jego laureatami jest wiele wybitnych osobistości z kraju i z zagranicy: duchowni, politycy i osoby prywatne bezinteresownie poświęcające się pracy społecznej. Projekt medalu wykonał Krzysztof Sieprawski, niepełnosprawny intelektualnie podopieczny Fundacji im. Brata Alberta ze Schroniska w Radwanowicach.

 

Regulamin Festiwalu

Dokumenty zgłoszeniowe

 

 

 

P1060267

Są z nami