KRS: 0000028246
Fundacja jest organizacją Pożytku Publicznego

Wspomóż

"Muminki" we Wrocławiu

Opublikowany:27.02.2017 10:10

Warsztat Terapii Zajęciowej „Muminki” to miejsce, w którym swoje miejsce odnalazły 53 dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową.

Staramy się, żeby środowisko, w którym nasi podopieczni przebywają podczas terapii było dla nich przyjazne, jak najlepiej przystosowane do ich potrzeb, a przede wszystkim dające im poczucie bezpieczeństwa, akceptacji i spełnienia, którego tak mocno potrzebują. 

Nasz Warsztat istnieje od 1998 roku. Prowadzimy dziesięć tematycznych pracowni, w których codziennie odbywa się terapia.

Pracownia gospodarcza: Zajmujemy się sprzątaniem budynku i doskonaleniem umiejętności zamiatania , mycia korytarzy; sprzątania łazienek; zbierania śmieci; mycia stolików, szafek i parapetów; robieniem prania oraz prasowaniem.

Pracownia ogrodnicza: Do  obowiązków tej pracowni  należy opieka nad terenem zielonym wokół Warsztatu oraz dbanie o rośliny doniczkowe na korytarzach i w pracowniach. W okresie wiosennym-  koszenie trawnika, budowanie skalniaków, sadzeniem kwiatów i roślin ozdobnych.

Pracownia rzemiosł różnych z elementami plastyki: Tutaj zamieniamy z pozoru nieprzydatne już przedmioty w dzieła sztuki. Uwrażliwiamy się na piękno, które jest wokół nas, oraz uczymy się posługiwania podstawowymi technikami plastycznymi. Malujemy różnego rodzaju farbami, rysujemy pastelami i łączymy techniki.

Pracownia rzemiosł różnych z elementami papiernictwa: Zajmujemy się czerpaniem papieru i tworzeniem kartek świątecznych i okolicznościowych oraz zaproszeń. Ostatnio zajmujemy się również wykonywaniem kwiatów z bibuły, które są łudząco podobne do naturalnych.

Pracownia rzemiosł różnych z elementami stolarstwa: Głównymi naszymi wytworami, które powstają w pracowni są ikony ale wykonujemy również stojaki pod obrazki tzw. małe sztalugi, wieszaki, skrzyneczki, skakanki a nawet miecze. W pracy posługujemy się różnymi narzędziami i maszynami, a obrabiane drewno, w zależności od przeznaczenia – przypiłowujemy, szlifujemy, malujemy bejcą, kleimy, lakierujemy.

Pracownia rzemiosł różnych z elementami ceramiki: Nasi podopieczni zamieniają niekształtne kawałki gliny w ciekawe rzeźby. Zajmujemy się tu również wykonywaniem przedmiotów użytkowych, takich jak patery, czy miski. Komponujemy mozaiki i tworzymy biżuterię.

Pracownia tkacko-krawieckiej:. Specjalizujemy się w- szyciu toreb, poduszek, okładek na książki, portfeli z tkanin wykonanych na krosnach;- robieniu ozdobnych gobelinów;- wyszywaniu obrazów, kartek świątecznych, zaproszeń, zakładek do książek, obrusów;- wytwarzaniu pluszowych zwierzątek, maskotek, pacynek itp. Poza tym, w naszej pracowni,  powstają przedmioty użytkowe takie jak rękawice i fartuchy kuchenne, worki na kapcie i stroje gimnastyczne, a także serwetki i firanki.

Pracownia recyklingowo-komputerowa: uczymy się obsługi komputera oraz urządzeń peryferyjnych – takich jak drukarka, kopiarka, skaner. Dzięki zdobytym umiejętnościom wykonujemy część niezbędnej do funkcjonowania WTZ dokumentacji, takiej jak: listy obecności, rozkłady zajęć, grafiki dyżurów itp. Drugą dziedziną, którą się zajmujemy jest recykling elektroodpadów. Demontujemy stary sprzęt RTV, AGD i komputerowy, taki jak telewizory, radiomagnetofony, telefony, żelazka, miksery, komputery PC, laptopy itp. Uzyskane w ten sposób podzespoły, metale i tworzywa sztuczne przekazujemy wyspecjalizowanym firmom recyklingowym.

Pracownia kelnerska: uczymy się dbać o porządek w świetlicy oraz kształcimy się w czynnościach przygotowujących nas do pracy kelnera, takich jak: nakrywanie oraz podawanie do stołu, obsługa gości – zbieranie i realizacja zamówień, a także obsługa sprzętów potrzebnych do wykonywania tej pracy, takich jak: ekspres do kawy, warniki czy zmywarka. Swoje umiejętności doskonalimy przy organizacji urodzin uczestników warsztatu, posiłków okolicznościowych, czy obsłudze gości odwiedzających nasz Warsztat.

Pracownia gospodarstwa domowego: Tutaj kształcimy umiejętności kulinarne i uczymy się przygotowywania zróżnicowanych posiłków, od dań śniadaniowych po dania obiadowe oraz deserów i ciast. Skupiamy się na tym, aby nasze „wyroby” były estetycznie podane i dobrze smakowały. Szkolimy się także z zakresu obsługi sprzętów AGD, takich jak: zmywarka, szatkownica elektryczna, maszynka do mielenia mięsa, robot kuchenny, kuchenka mikrofalowa, kuchenka elektryczna, czajnik elektryczny.

 

Oprócz rozwijania kompetencji zawodowych i społecznych uczestnicy mają również okazję do rozwijania swoich zainteresowań w trakcie tzw. „zajęć dodatkowych”, których tematyka jest bardzo różnorodna – od nauki gotowania, poprzez zajęcia kosmetyczne dla pań, do zajęć sportowych.

Doskonalone są także talenty muzyczne i aktorskie. Istniejąca przy Warsztacie grupa artystyczna „Muminek Blues Band” ma w swoim repertuarze m.in. Jasełka Bożonarodzeniowe, Pasję Wielkopostną, szereg pantomim, inscenizacje wierszy polskich poetów oraz znanych i mniej znanych polskich pieśni i piosenek Grupa ma na swoim koncie wiele osiągnięć, m.in. trzy występy na deskach Teatru im. Słowackiego w Krakowie (2006, 2009 i 2014 r.) podczas finału Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych „Albertiana” (za zwycięstwa w przeglądach regionalnych), wielokrotne wyróżnienia podczas eliminacji regionalnych do tegoż festiwalu, występ na II Międzynarodowym Festiwalu Muzyki „Pax et bonum per musicam” we Wrocławiu.

Nasz warsztat kieruje się ideą integracji. W realizowanych projektach współpracuje z wolontariuszami wrocławskich szkół średnich i wyższych. Do najbardziej znanych imprez o charakterze integracyjnym, organizowanych przez WTZ „Muminki” należą Dolnośląska Olimpiada Osób Niepełnosprawnych.

 

Warsztat Terapii Zajęciowej „Muminki”

Kasprowicza 28

51-137 Wrocław

tel./fax: +48 71 352 75 25

e-mail: wtzmuminki@poczta.onet.pl

Są z nami