KRS: 0000028246
Fundacja jest organizacją Pożytku Publicznego

Wspomóż

Z Kraków Airport na Camino de Santiago

Opublikowany:06.03.2020 22:19

Czegoś takiego jeszcze w Polsce nie było! 6 dni,  111km, 5 osób z niepełnosprawnością intelektualną i jedna droga, Droga Św. Jakuba – Camino de Santiago. Jeden z najważniejszych szlaków pielgrzymkowych chrześcijańskiego świata. To wszystko w ramach projektu „Z Kraków Airport do Camino de Santiago”.

Przygotowania trwają! Przejście szlaku wymaga od Pielgrzymów odpowiedniej kondycji fizycznej. Dziennie przechodzi się trasę między 15 a 25km! Dlatego już od dwóch lat turystyczny „Klub Włóczykija”  ze Schroniska dla Osób Niepełnosprawnych w Radwanowicach, wędruje górskimi i nie tylko górskimi szlakami ćwicząc wytrzymałość i odporność na różne warunki, pokonując coraz to dłuższe trasy. Wyprawy te pozwoliły wyłonić 5 osób gotowych podjąć trudy pielgrzymki. Teraz pozostaje im szlifować formę i dbać o siebie, by móc wyruszyć w pełni sił.

Już niebawem siedmioosobowa ekipa wyruszy z Radwanowic do Valenca w Portugalii, by w 6 etapach przemierzyć trasę pielgrzymki zakończyć ją uroczystym wejściem na Plac Św. Jakuba w Santiago de Compostela. Grupą będą się opiekować  dwie zaprawione pielęgniarki z naszego Schroniska, w tym jedna, która od kilku lat chodzi szlakami Camino pokonując tysiące kilometrów.

Skąd ten projekt? Było już kilka inicjatyw, w których osoby niepełnosprawne uczestniczyły w wyprawach pokonując niezwykłe przeszkody. Rzadko jednak ich adresatami były osoby z niepełnosprawnością intelektualną. A my chcemy tą grupę odczarować. Chcemy by spełniając swoje marzenie pokazały się tym, którzy niestety w dalszym ciągu próbują ich nie zauważać , pomijać czy nawet skreślać. Chcemy pokazać siłę, determinację i zaangażowanie naszych Podopiecznych.

Dlaczego Camino? Mówi się, że to droga dla każdego, znosząca podziały. Mówi się, że nikt nie trafia na nią przez przypadek. Co przyniesie naszym Pielgrzymom? Nie wiemy. Marzymy o tym, by przyniosła im przekonanie,  że niepełnosprawność to tylko jeden element ich życia, wcale nie większy niż inne oraz wiarę we własne siły i marzenia.

Ula, Ola, Krzysiek, Jurek i Józek na drogę oprócz plecaków zabiorą bagaż swoich doświadczeń i intencje. Najważniejszą z nich będzie prośba o Dom. Dom dla ich kolegów, koleżanek, w którym będą mogli zamieszkać. Będą prosić o błogosławieństwo i opiekę Opatrzności nad jego budową. Ten nowy dom ma powstać w Radwanowicach i jest największą inwestycją Fundacji im. Brata Alberta w ostatnich latach.

Dlaczego to robimy? Bo możemy. I chcemy, aby inne osoby z różnymi problemami przekonały się, że też mogą realizować swoje marzenia. Chcemy, żeby nasze Camino było nie tylko symbolem siły i determinacji osób z niepełnosprawnością intelektualną, ale żeby jednocześnie stało się wezwaniem dla innych do wkraczania na własną Drogę.

 

 

Logo_Krakow_Airport_CMYK

WADOWSCY_CAMPERY_RGB

Składamy ogromne podziękowania dla Darczyńców - Kraków Airport oraz Wadowscy.pl - Centrum caravaningowe , za to, że pomagają spełniać marzenia naszych Podopiecznych.

Ty też możesz wziąć udział w tym niepowtarzalnym projekcie i pomóc Uli, Oli, Józkowi, Krzyśkowi i Jurkowi dotrzeć do grobu św. Jakuba! Przekaż darowiznę na konto: 

35 1240 4533 1111 0010 7203 3523

Buen Camino!

plansza

Są z nami