KRS: 0000028246
Fundacja jest organizacją Pożytku Publicznego

Wspomóż

Gala Finałowa Albertiany 2020

Opublikowany:17.10.2020 18:59

Ogólnopolski Festiwal Twórczości Teatralno – Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie ALBERTIANA odbył się w tym roku już po raz dwudziesty!

Od dwóch dekad gromadzi wokół siebie niezwykłych artystów z całej Polski, na co dzień uczących się w szkołach specjalnych, uczęszczających do warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy, mieszkających w domach pomocy społecznej. Co roku w wyznaczonych 5 regionach odbywają się eliminacje, w których po zwykle niełatwych obradach, jury wybiera zwycięzców kolejnych etapów. Wszystko po to by podczas wielkiej Gali Finałowej publiczność zgromadzona w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie mogła zobaczyć te najlepsze występy.

Eliminacjom towarzyszą bardzo duże emocje. Jak w przypadku innych festiwali, tak i tutaj każdy wokalista, aktor, reżyser stara się wypaść jak najlepiej i chce, by jego praca została zauważona i doceniona przez jury. W tym roku zgłoszenia zostały nadesłane aż z 85 ośrodków, do przeglądu stanęły 54 zespoły teatralne i 38 wokalistów, więc wybór 5 najlepszych spektakli i 5 piosenek był nie lada wyzwaniem!

Po zimowych eliminacjach regionalnych w Toruniu, Łodzi, Wrocławiu, Chełmku i Lublinie, które wyłoniły zwycięzców, wszystko było gotowe, by 23 marca zakończyć Festiwal wielkim świętem w Teatrze. Niestety  w związku z wybuchem epidemii koronawirusa termin został przesunięty na jesień.

Po długim czasie oczekiwania i niepewności udało się zorganizować jubileuszową Galę w poniedziałek 12 października, w warunkach zupełnie nadzwyczajnych, w ścisłym reżimie sanitarnym. Scenę Teatru im. Juliusza Słowackiego zastąpiła scena na Sali Teatralnej. Wspaniałe jak zawsze prowadzące – Anna Dymna i Lidia Jazgar zabrały nas zaczarowaną dorożką, w podróż po Krakowie. Wszystkie finałowe występy zobaczyliśmy w formie przygotowanych wcześniej profesjonalnych nagrań. Widzowie zamiast w teatrze zgromadzili się przed ekranami telefonów, tabletów i komputerów ponieważ cały czas prowadzona była transmisja online na profilach facebookowych Fundacji im. Brata Alberta oraz Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, wspólnie organizujących Festiwal.

Zupełnie tradycyjnie w przerwie pomiędzy prezentacjami Finalistów III i IV Regionu rozpoczęła się Gala Medalu Św. Brata Alberta. W tym roku za swoje oddanie na rzecz osób niepełnosprawnych Kapituła uhonorowała 4 osoby.

Kresowianka, urodzona na Podolu Adolfina Głowacka została doceniona za pomoc w budowie nowego domu dla osób niepełnosprawnych w Radwanowicach. Dzięki jej darowiźnie możliwe będzie rozpoczęcie prac budowlanych. Dom na pamiątkę Polaków pomordowanych na ziemiach województwa tarnopolskiego w czasie II wojny światowej zostanie nazwany Domem Podolskim.

Aktor i wokalista Paweł Domagała został wyróżniony za bezinteresowną pomoc, którą okazuje Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, zajmującej się wspieraniem osób niepełnosprawnych. Oboje Laureaci ze względu na czas pandemii odebrali Medale w swoich domach.

Jako jedyni do Radwanowic zdecydowali się przyjechać Małgorzata i Andrzej Kilańczykowie z Buczku, niedaleko Łasku. Przedsiębiorcy od wielu lat wspierają dwa domy pomocy społecznej prowadzone przez Fundację im. Brata Alberta w Łodzi i Chorzeszowie, m.in. organizując na terenie swojego gospodarstwa agroturystycznego hipoterapię dla Podopiecznych. Wyróżnienie odebrali z rąk biskupa Damiana Muskusa.

Dla Medalistów zaśpiewał Bartłomiej Chochół, Podopieczny Świetlicy Terapeutycznej w Radwanowicach, a po jego występie widzowie mogli zobaczyć „Piekarenkę Brata Alberta” w wykonaniu Teatru Radwanek.

Przez 20 lat jury Festiwalu zobaczyło 884 zespoły, 444 wokalistów  z  1095 ośrodków z całej Polski. Łącznie w „Albertianie” wzięło udział 18 124 osób. Z niecierpliwością czekamy  na kolejną edycję!

 

Laureaci 20. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana”:

Region I (woj.: kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie, pomorskie, zachodniopomorskie)

Teatr „SpektakLuarni” z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Dzwonowie, z przedstawieniem „Życie za  mgłą” oraz solista Przemysław Rudzki z Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Edwarda Stachury w Aleksandrowie Kujawskim, za piosenkę „Z nim będziesz szczęśliwsza” z repertuaru Starego Dobrego Małżeństwa.

 

Region II (woj.: mazowieckie, podlaskie, łódzkie)

„GTI – Grupa Teatralna Ignaców” z Zespołu Szkół Specjalnych im. J. Porazińskiej w Ignacowie za przedstawienie „Siła przyjaźni” oraz Małgorzata Pietralska ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Radomiu, za piosenkę „Alleluja” z repertuaru Leonarda Cohena.

 

Region III (woj.: małopolskie, śląskie, opolskie)

Grupa „Zawodowcy z Bachledówki” ze Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy SPSK w Czerwiennem z przedstawieniem „O Panu Jezusie i zbójnikach” a także Bartłomiej Chochół ze Świetlicy Terapeutycznej Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach, za piosenkę „Weź nie pytaj” z repertuaru Pawła Domagały.

 

Region IV (woj.: podkarpackie, świętokrzyskie, lubelskie)

Teatr „Foch” z Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Parafii MBNP w Tarnobrzegu. Przedstawienie: „Kupciuszek” oraz solista Patryk Jaszcz z Nieformalnej Grupy Absolwentów PZPSW w Mielcu, za autorską piosenkę „Mielecki rapton”.

 

Region V (woj.: dolnośląskie, lubuskie, wielkopolskie)

Pilski Teatr Tańca ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. M. Grzegorzewskiej w Pile. Przedstawienie: „No name”, a także Klaudiusz Studziński z Warsztatu Terapii Zajęciowej „Arka” PSONI Koło w Głogowie, za piosenkę „Dni, których nie znamy” z repertuaru Marka Grechuty.

 

Projekt współfinansowany jest ze środków PFRON - Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Są z nami