Dwunastego września 2024 odbył się 1. Ogólnopolski Integracyjny Rajd im. Ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego zorganizowany przez naszą fundację.
Rajd miał na celu upamiętnienie i poszerzenie wiedzy, o dokonaniach Śp. Ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, współzałożyciela i prezesa Fundacji im. Brata Alberta, zmarłego w styczniu tego roku.
Organizując wydarzenie mieliśmy także na celu popularyzację turystyki osób z niepełnosprawnościami oraz propagowanie przyrodniczych i krajobrazowych walorów Beskidu Żywiecko-Orawskiego.
Naszym planem i marzeniem jest aby rajd stał się wydarzeniem cyklicznym, organizowanym we wrześniu każdego roku, w okolicy urodzin ks. Tadeusza, które przypadają 07 września.
Wydarzenie rozpoczęło się w Sidzinie, na Wielkiej Polanie, skąd rozpoczyna się szlak w stronę Hali Krupowej i masywu Policy. Uczestnicy spotkali się na parkingu, gdzie odbyła się krótka odprawa, poprowadzona przez organizatorów rajdu oraz rozdanie pakietów startowych.
Około 10:00 grupa przeszło 100 osób biorących udział w rajdzie rozpoczęło swoją wędrówkę. Uczestnikami wydarzenia byli Pracownicy, Podopieczni i Przyjaciele naszej fundacji, którzy w Beskid Żywiecki przybyli z jednostek położonych w województwach małopolskim, dolnośląskim, łódzkim, a nawet kujawsko-pomorskim.
W wyprawie towarzyszyli nam także wyjątkowi goście, przedstawicielki węgierskiego stowarzyszenia organizacji zajmujących się pracą z osobami z niepełnosprawnością ÉTA Országos Szövetség, które odwiedziły Polskę dzięki udziałowi naszych organizacji w Węgiersko-Polskim Programie Współpracy Pozarządowej, w ramach którego nasz rajd był dofinansowany.
Bardzo ważna była dla nas także obecność w wydarzeniu przedstawicieli Stowarzyszenia Wspólnota i Pamięć, Pawła Zdziarskiego i Adama Zięciny, którzy są w trakcie realizacji filmu dokumentalnego o Postaci ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego.
Ogromne znaczenie miała dla nas opieka duchowa oraz Msza św. odprawiona na szczycie, w Kaplicy Matki Bożej Opiekunki Turystów, przez ks. Roberta Młynarczyka E.c. Prokuratora Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej.
Naszym celem było zdobycie szczytu Okrąglicy (1239m.n.p.m.) położonego w paśmie Policy, na północny-wschód od Hali Krupowej. Uczestnicy wydarzenia pokonywali zaplanowaną trasę w miarę swoich zróżnicowanych możliwości, kondycji, stanu zdrowia, w indywidualnym tempie. Trasa nie należała do najłatwiejszych, pojawiało się zmęczenie, jednak wspierani wyjątkowo piękną pogodą (w pierwszej części wędrówki w pełni słoneczną i wręcz zaskakująco, jak na połowę września ciepłą, w późniejszym zaś etapie otulająca nas mgłami, dodającymi scenerii niemal bajkowego piękna) uczestnicy dotarli szczęśliwie na szczyt i bezpiecznie zeszli z powrotem. W trasie karmiliśmy się nie tylko zabranym ze sobą prowiantem ale również przepięknymi widokami, które otwarły się dla nas aż do pasma Tatr.
Piękna to była wędrówka. Nie zawsze łatwa, bywały momenty spadku sił, zwątpienia, ale wspólnie je przezwyciężaliśmy, bo tym są właśnie góry - nie tylko pięknem krajobrazów. Są wędrówką, która wymaga od nas często przekraczania własnych granic, podnoszenia się z upadków, ocierania potu, a łatwiej się je pokonuje mając obok osoby, które podadzą ci rękę i powiedzą „Dasz radę”. Taka właśnie była nasza wyprawa, połączył nas wspólny cel. I taka właśnie była Postać Księdza Tadeusza, niczym ciągła wędrówka ku obranym celom i pokazująca innym „Dacie radę”.
Nagrodą dla wszystkich uczestników rajdu było nie tylko osiągnięcie szczytu Policy, ale także późniejsze wspólne spotkanie przy ognisku, w naszym Domu Pracy Twórczej „DziewięćSił” w Zawoi.
Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nas w przygotowaniu Rajdu oraz wszystkim, którzy w nim uczestniczyli. Do zobaczenia w przyszłym roku.