KRS: 0000028246
Fundacja jest organizacją Pożytku Publicznego

Wspomóż

Powiatowy Dzień Osób Niepełnosprawnych "Razem możemy więcej"

Opublikowany:08.10.2020 20:25

W tych dziwnych, nietypowych czasach, kiedy koronawirus zmienia nasze przyzwyczajenia, dużo rzeczy dzieje się po raz pierwszy.

Dzień 6 października 2020 roku był dla Fundacji im. Brata Alberta z Radwanowic, właśnie takim dniem, kiedy to po raz pierwszy Fundacja zorganizowała ON-LINE Powiatowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, pod wiele mówiącym tytułem „Razem możemy więcej”. Przygotowania do tego święta trwały na długo przed wyznaczoną datą. Ale dzięki ogromnemu zaangażowaniu pracowników Fundacji, przyjaciół i ludzi dobrej woli, wszystko udało się zorganizować na czas. Szczególne podziękowania należą się Państwowemu Funduszowi Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Starostwu Powiatowemu w Krakowie i Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, którzy zostali partnerami całego przedsięwzięcia.

Wszyscy w napięciu oczekiwali na transmisję na żywo udostępnioną poprzez oficjalną stronę Facebook Fundacji im. Brata Alberta. O godzinie jedenastej nastąpiło uroczyste rozpoczęcia imprezy, którą z wspaniale poprowadziła Lidia Jazgar, wierna Przyjaciółka naszej Fundacji i osób niepełnosprawnych. Następnie odbyły się zajęcia z muzykoterapii z cyklu „Muzyką i kredką”, prowadzone przez pana Piotra Bzowskiego – zajęcia miały na celu zastosowanie połączenia muzyki i rysunku, jako niewerbalnych środków komunikacji i ekspresji, aby pobudzić zdolności twórcze uczestników, ćwiczyć komunikację i integrację w grupie, a także miały na celu wpłynąć na poprawę samopoczucia i samooceny uczestników. Po zakończonych warsztatach odbył się recital zespołu Kracoustic, a następnie przepięknie łagodny koncert Lidii Jazgar. To wszystko wprowadziło nas w iście błogi nastrój, o czym dali znać również widzowie w komentarzach.

W trakcie spotkania przeprowadzony został konkurs dla osób, uczestniczących w spotkaniu on-line. Zadanych zostało w sumie pięć pytań, a Ci którzy się dodzwonili i udzielili prawidłowej odpowiedzi, otrzymali nagrody niespodzianki. Trzeba było okazać nielada refleks by się dodzwonić jako pierwszy!

W wydarzenie włączyły się poprzez internet prawie wszystkie ośrodki zajmujące się wspieraniem osób z niepełnosprawnościami – domy pomocy społecznej, warsztaty terapii zajęciowej i środowiskowe domy samopomocy z terenu powiatu krakowskiego: od Prus, przez Pobiednik, Miłocice, Zielonki, Jerzmanowice, Skawinę, aż po Konary. Jednostki same przygotowały plakaty, dekoracje i specjalny poczęstunek dla swoich Podopiecznych z okazji święta. Śmiało można powiedzieć, że tegoroczny Dzień Osób Niepełnosprawnych celebrował cały powiat. Cieszymy się, że w tym ciężkim czasie mogliśmy choć trochę radości przesłać innym, szczególnie mieszkańcom domów pomocy społecznej, którzy od tak długiego czasu nie mogą wychodzić na zewnątrz.

 

Wszyscy, którzy chcą doświadczyć tych pozytywnych emocji towarzyszącym uczestnikom Powiatowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, mogą to zrobić wchodząc na facebookowy profil naszej Fundacji: https://www.facebook.com/fundacja.brataalberta/videos/343200893790463

 

Najważniejszym przesłaniem, płynącym z tego dnia był chyba sam tytuł, pod jakim Fundacja im. Brata Alberta zorganizowała w tym roku Powiatowy Dzień Osób Niepełnosprawnych „RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ”. Pamiętajmy o tym nie tylko od święta, ale i na co dzień.

 

Podczas imprezy towarzyszyli nam wirtualnie:

Ośrodek Terapeutyczno-Rehabilitacyjny „Dolina Słońca” Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, Środowiskowy Dom Samopomocy w Skawinie, Dom Pomocy Społecznej im. Św. Brata Alberta Zgromadzenie Braci Albertynów w Ojcowie, Farma Życia – Fundacja Wspólnota Nadziei w Więckowicach, Warsztat Terapii Zajęciowej w Pobiedniku Małym, Dom Pomocy Społecznej w Więckowicach, Warsztat Terapii Zajęciowej Bonifraterska Fundacja Dobroczynna w Konarach, Dom Pomocy Społecznej Zgromadzenia Córek Bożej Miłości w Prusach, Warsztat Terapii Zajęciowej Fundacji „Leonardo” w Woli Kalinowskiej, Środowiskowy Dom Samopomocy w Woli Filipowskiej prowadzony przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej, Warsztat Terapii Zajęciowej Rzozowie, Środowiskowy Dom Samopomocy w Jerzmanowicach, Schronisko dla Niepełnosprawnych Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach, Bonifraterska Fundacja Dobroczynna Dom Pomocy Społecznej, Środowiskowy Dom Samopomocy w Woli Zachariaszowskiej, Środowiskowy Dom Samopomocy „Świt” w Miłocicach, Dom Pomocy Społecznej w Batowicach.

 

Partnerami wydarzenia byli: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Starostwo Powiatowe w Krakowie oraz Fundacja Anny Dymnej "Mimo Wszytsko"

Są z nami