KRS: 0000028246
Fundacja jest organizacją Pożytku Publicznego

Wspomóż

Schronisko dla Osób Niepełnosprawnych w Radwanowicach

Opublikowany:25.11.2015 21:50

Schronisko dla niepełnosprawnych im. Zofii Tetelowskiej i Stanisława Prószyńskiego w Radwanowicach jest placówką macierzystą Fundacji im. Brata Alberta w Krakowie i działa od września 1989 roku. Jego celem jest opieka nad osobami niepełnosprawnymi intelektualnie, które utraciły swoich rodziców i opiekunów. Do
Do schroniska przyjmowane są osoby, które:
- mają ukończone 18 lat,
- są upośledzone w stopniu umiarkowanym i znacznym,
- są sierotami społecznymi lub naturalnymi,
- nie mają zaburzeń psychicznych.

Praca wychowawcza w Schronisku w Radwanowicach prowadzona jest w oparciu o małe, ok. 10 – osobowe wspólnoty, które mają zastąpić niepełnosprawnym ich utracone rodziny. W każdej ze wspólnot pracuje 3-4 wychowawców-opiekunów, którzy spełniają rolę „starszych braci i sióstr”. W Schronisku mieszka obecnie 81 niepełnosprawnych kobiet i mężczyzn, którzy należą do 8 wspólnot: „Milusińscy”, „Migotki”, „Calinki”, „Duszminki”, „Dżordżony”, „Mileniacy”, „Harnasie”, „Aleksiaki”. Mieszkańcy Schroniska uczestniczą w pracach Warsztatów Terapii Zajęciowej, w Terapii Domowej oraz Warsztatach Artystycznych Fundacji „Mimo Wszystko”.
Utrzymanie Schroniska pokrywane jest z dotacji Starostwa Powiatowego w Krakowie. Budowa nowych budynków, ich wyposażenie oraz koszty adaptacji, remontów pokrywane są z kwesty oraz darowizn instytucji oraz ludzi dobrej woli. W latach 1987 – 2000 przy ogromnym wysiłku Zarządu Krajowego oraz sponsorów i dobroczyńców Fundacji wyremontowano stary Dwór oraz wzniesiono trzy nowe obiekty, które tworzą Schronisko.
Początkowo, w pierwszych latach istnienia, wszyscy podopieczni wraz z współzałożycielką Fundacji śp. Zofią Tetelowską, zamieszkiwali stary Dwór. Obecnie znajdują się tam biura i kaplica.

Następnie wybudowano:
Dom Norweski im. Matki Elżbiety Czackiej, w którym obecnie mieszkają wspólnoty: „Duszminek”, "Mileniaków” i „Dżordżonów”, oraz znajduje się warsztat kulinarny.

Dom Śląski im. Kardynała Stefana Sapiehy, w którym swoje mieszkanie mają wspólnoty: „Harnasie” i „Aleksiaki” oraz swoją pracownię i salę rehabilitacyjną posiada Terapia Domowa.

Dom Przyjaciół zaś stanowi mieszkanie wspólnot najmniej sprawnych fizycznie: „Milusińskich”, „Migotek” oraz „Calinek”. To tam znajduje się także kuchnia i jadalnia Schroniska oraz sala rehabilitacyjna WTZ.

W ramach pracy wychowawczej w Schronisku działają następujące grupy:
Samorząd – powstał w 1993 roku, w jego skład wchodzi dwóch delegatów z każdej wspólnoty, wybieranych na jednoroczną kadencję spośród mieszkańców Domu. Opiekę nad działalnością Samorządu pełnią Panie: Katarzyna Zdziech, Barbara Dopierała i Barbara Wróbel.
Drużyna Harcerska ZHP „Nieprzetartego Szlaku” – powstała w 1993 roku, przyjmując nazwę „Rycerze Radwana”. Obecnie liczy 30 osób – podopiecznych Schroniska, którzy uczestniczą w obozach harcerskich i rajdach. Pełnią także warty honorowe podczas ważnych świąt państwowych i kościelnych. Opiekunami – drużynowymi są panie;
Aneta Kuciel i Anna Andrzejuk.
Grupa Muzyczna -istnieje od 1989 roku. Liczy ok. 30 osób. Pomysł stworzenia grupy zrodził się pewnego dnia przy ognisku. I tak to się zaczęło...Grupa muzyczna przygotowuje oprawę muzyczną pikników, ognisk, spotkań integracyjnych oraz mszy świętych. Uczestnicy spotykają się raz na tydzień, lub dwa tygodnie na próbach śpiewu, gdzie oprócz nauki nowych utworów, utrwalają poznane już piosenki, grają na instrumentach perkusyjnych, słuchają utworów muzyki poważnej i mile spędzają czas w towarzystwie muzyki, śpiewu i oczywiście swoim.
Od początku jej istnienia grupę prowadzi pani Barbara Dopierała.
Teatr „Radwanek” – istnieje od 1990 roku. Obecnie liczy ok. 30 osób. Nazwa zespołu pochodzi od imienia postaci wymyślonej przez podopieczną Izabelę Moroń, której imię nadał Jan Świątek – mieszkaniec Domu i aktor.
Pierwszą opiekunką grupy była pani Katarzyna Rząsa. Następnie nad przygotowaniem kolejnych przedstawień pracowali: pani Dorota Papież – Tomaszewska oraz pan Stanisław Myjak. Obecnie grupę prowadzą panie: Maria Krzystanek i Jolanta Toboła, a w próbach i przygotowaniach pomaga pani Anna Dymna.
W repertuarze teatru „Radwanek” znajdują się liczne przedstawienia teatralne m.in.: „Kopciuszek”, „Mały Książe”, „Dobry Samarytanin”, „Na jagody”, „Święty Brat Albert”, „Święty Franciszek“, „Stworzenie świata”, „Wygnanie Adama i Ewy z Raju“, „Arka Noego”, "Wieża Babel”, „Brzydkie Kaczątko", „Kozucha kłamczucha”.
Ponadto każdego roku aktorzy przygotowują jasełka - w okresie Bożego Narodzenia oraz Misterium Męki Pańskiej w Okresie Wielkiego Postu. Są również gośćmi honorowymi wielu festiwali i przeglądów, w tym: Przeglądu Twórczości Teatralno - Muzycznej Osób Niepełnosprawnych „Albertiana”, gdzie zawsze występują z przedstawieniem premierowym. Biorą także udział w Festiwalu „Zaczarowana Piosenka” na Rynku Krakowskim, który organizowany jest przez Panią Annę Dymną.
Grupa Taneczna „Takt” – została założona w 1999 roku z inicjatywy samych podopiecznych, którzy oglądając relację telewizyjną z turnieju tańca towarzyskiego oraz festiwalu dziecięcego w Koninie zapytali – czy my moglibyśmy też tak tańczyć? Tak rozpoczęło się istnienie grupy. Obecnie zespół liczy 21 osób.
W dorobku „Taktu” są układy taneczne do znanych przebojów muzyki rozrywkowej oraz muzyki narodowej. Zespół prezentował swój dorobek artystyczny na imprezach lokalnych (Dzień Dziecka, Dzień instruktora i wychowawcy i innych), jak i szerszej publiczności poprzez udział w konkursach i festiwalach takich jak: III Powiatowe Dni Osób Niepełnosprawnych, IV Powiatowy Festiwal Artystyczny Domów Pomocy Społecznej oraz Piknik Muzyczny w Trzebini, gdzie Zespół zdobył I miejsce w 2007 roku.
Instruktorem prowadzącym zespół jest pan Zbigniew Baran.
Grupa ogrodnicza – ma najkrótszy staż z wszystkich grup działających na terenie Schroniska. Powstała wiosną tego roku. Zajmuje się sadzeniem i pielęgnacją kwiatów wokół domów. Dzięki tej grupie zyskało na atrakcyjności nasze oczko wodne. Dzięki niej wokół budynków jest ładnie, pachnąco i kolorowo. Nad pracami grupy czuwają Panie: Aneta Kuciel i Bożena Bicz.
Podopieczni biorą także udział w katechizacji oraz spotkaniach Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, część mężczyzn pełni także posługę ministrancką podczas Mszy Świętych.


Schronisko jest wspierane finansowo i rzeczowo przez wielu sponsorów i darczyńców. Należą do nich:
- Restauracja „U Jędrusia” z Krakowa;
- Bar Sałatkowy „Chimera” z Krakowa;
- Restauracja „Pod Gruszką” z Krakowa;
- Restauracja „Poezja smaku” z Krakowa;
- Piekarnia „Rafapol” z Zabierzowa;
- Barbara Podgórska, Zakład Produkcji Wędlin z Rybnej;
- Cukiernia M. i J. Gołdynia z Zabierzowa;
- „JIW” Herbatniki krakowskie z Zakrzowa;
- Cukiernia „Jana” z Bolechowic;
- Kwiaciarnia „Akcent” z Rudawy;
- Zakład Masarski „Janex” z Polanki k/Myślenic;
- Piekarnia Ostrężnica;
- Firma Wędliniarska KRAK S.C. z Baranówki;
- Firma Cukiernicza „Gato” Sp. z o.o. z Krakowa;
- Kwiaciarnia „Gardenia” z Krzeszowic;
- Kwiaciarnia „Elek” z Dubia;
- Cukiernia „Keks” z Krzeszowic;
- FPH Skot S.C. – Wyrób ciastek - z Krzeszowic;
- Zakład Przetwórstwa Mięsnego Jana Kurdziela z Czatkowic;
- R. i. K. Ryś, Firma Wędliniarska „Remax” z Tenczynka;
- Firma Wędliniarska Antoniego Jamińskiego z Tenczynka;
- Olech&Olech – Producent napoi i wód mineralnych z Nawojowej Góry;
- A. Blikle – Firma Cukiernicza z Krakowa;
- Dr Żurek, Piekarnie Polskie z Krakowa;
- Cukiernia z Libertowa;
- Kwiaciarnia „Glorioza” z Zabierzowa;
- Firma K’Witek z Modlniczki;
- Paweł Kowalik – Gospodarstwo Ogrodnicze z Brzezia;
- Ferma drobiu Janusza Hylińskiego z Rudawy;
- Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska ze Skały;
- „Alicja” Producent Naturalnej Polskiej Żywności z Nielepic;
- Cukiernia „Kasia” z Krakowa;
- „Eden Springs” z Czatkowic;
- „Hygieia” Hurtownia leków z Krakowa;
- Agrokompleks Spółdzielcze PPHU z Sanki;
- Jacek i Beata Ptasińscy – Ferma drobiu z Nawojowej Góry;
- Marek Nowakowski – Warzywa i owoce z Brzezinki;
- Janina Ptak – Sklep rybny z Krakowa;
- „U Rataja” sklep spożywczy Lewiatan z Rudawy;
- Firma „Pakler” – producent naczyń jednorazowych z Krakowa;
- Roman Kobylarczyk - Pstrągarnia z Dubia;
- Zdzisław Długosz – Firma przewozowa z Krzeszowic;
oraz wielu innych ludzi dobrej woli.

Schronisko współpracuje z wieloma fundacjami i stowarzyszeniami, m.in.: z Fundacją Banku Śląskiego, Fundacją Anny Dymnej „Mimo wszystko”, Krzeszowickim Ośrodkiem Kultury, Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Zabierzowie, Stowarzyszeniem „Bank Żywności”.

Schronisko dla Niepełnosprawnych w Radwanowicach

Dyrektor Schroniska Arkadiusz Tomasiak

Z-ca Dyrektora Elżbieta Myjak

Radwanowice 1; 32-064 Rudawa
tel. 12-283-90-80 strona www: www.schronisko.albert.krakow.pl
email: schronisko@albert.krakow.pl

Są z nami