Warsztat Terapii Zajęciowej w Chełmku rozpoczął swoją działalność w grudniu 1999 roku, w byłym biurowcu Technoskór, z liczbą 30 uczestników z gmin Chełmek i Oświęcim. Starania o jego otwarcie trwały blisko dwa lata i doszły do skutku dzięki przychylności i otwartości lokalnych władz oraz dzięki współpracy rodziców osób z niepełnosprawnością i wolontariuszy, którzy po otwarciu WTZ, zostali zatrudnieni do jego tworzenia. Pieczę nad całością dzieła sprawował od zarania Prezes Fundacji im. Brata Alberta Ksiądz Tadeusz Isakowicz – Zaleski.
W budynku, w którym od początku mieści się Warsztat Terapii Zajęciowej, przez lata działalności poczyniono wiele remontów, napraw i przebudów, aby podnieść komfort pracy. Do najważniejszych inwestycji należy: wymiana instalacji grzewczej i elektrycznej, położenie kostki brukowej, wykonanie parkingów, wymiana ponad 100 okien, kompleksowa termomodernizacja budynku. Te inwestycje udało się doprowadzić do końca dzięki wsparciu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu oraz Gminy Chełmek. Nieocenionym Przyjacielem placówki WTZ Chełmek jest Pan Dominik Kotela – prezes firmy Altex, który wspiera i pomaga nieustannie.
Aktualnie na zajęcia w WTZ Chełmek uczęszcza 40 osób z niepełnosprawnością, które niemal w całości są dowożone do Warsztatu fundacyjnym busem. Przez siedem godzin dziennie nabywają umiejętności, kształtują nawyki, budują swoją osobowość w ośmiu pracowniach: gospodarstwa domowego, ogrodniczo-technicznej, teatralno – muzycznej, plastycznej, haftu, krawieckiej, rzemiosł różnych i dekoracyjno – florystycznej. W ramach pracowni w 2006 roku powstała grupa teatralna „Żółta Ciżemka”, która za sprawą swoich wysmakowanych i przepięknych przedstawień jest rozpoznawana i zapraszana na wiele przeglądów artystycznych, jest też niezwykle utytułowana w środowisku niepełnosprawnych.
Na przestrzeni lat WTZ w Chełmku rozrastał się i obejmował swoją działalnością coraz większą grupę osób z niepełnosprawnościami. Było to możliwe dzięki otwarciu kolejnych filii w Przeciszowie, Jawiszowicach i Oświęcimiu.
Warsztat Terapii Zajęciowej w Przeciszowie otwarto w grudniu 2004 roku głównie staraniem ówczesnego wójta Gminy Przeciszów, Pana Józefa Klimczyka oraz władz samorządowych. Mieści się on w budynku starego przedszkola w Przeciszowie - Lesie, przy samej Wiśle, na styku dwóch kompleksów przyrodniczych: Rezerwat Przyrody Przeciszów oraz stawów „Przeręb” należących do obszaru NATURA2000. Na przestrzeni lat również w tym Warsztacie poczyniono wiele remontów, do największych należą: wymiana dachu i okien, modernizacja sali rehabilitacyjnej, wymiana instalacji elektrycznej. W najbliższym czasie planowana jest termomodernizacja obiektu.
Do WTZ Przeciszów dowożonych jest 20 uczestników z gmin: Przeciszów, Polanka Wielka, Osiek, Zator. Zajęcia odbywają się przez pięć dni w tygodniu po 7 godz. w czterech pracowniach: reedukacyjnej, gospodarstwa domowego, plastycznej i techniczno – ogrodniczej. Uczestnicy rozwijają swoje pasje, nabywają przydatnych umiejętności, nawiązują trwałe, głębokie relacje między sobą. Jednym z owoców wzajemnych inspiracji jest zespół muzyczny „Forest Boys”, który przy muzyce z playbacku i wokalu na żywo wykonuje popularną muzykę disco-polo. Wyróżnia ich charyzmatyczny lider, który sam pisze teksty wykonywanego repertuaru. Zespół zapraszany jest na przeglądy muzyczne i festyny, cieszy się popularnością i sympatią.
Otwarcie Warsztatu Terapii Zajęciowej w Jawiszowicach datuje się na grudzień 2005 roku. Powstał on w odpowiedzi na zapotrzebowanie lokalnej społeczności osób niepełnosprawnych, dzięki ogromnemu wsparciu, trosce i opiece Księdza dr Henryka Zątka – człowieka o wyjątkowej charyzmie, wieloletniego Proboszcza Parafii pw. św. Marcina oraz przychylności ówczesnej Pani Burmistrz Beaty Szydło. Ksiądz Proboszcz oddał dla funkcjonowania WTZ budynek parafialny będący pierwotnie Domem Sióstr Służebniczek Starowiejskich, a w kolejnych latach koordynował i zabiegał o wiele prac remontowych, tj. wymieniono dach, przebudowano poddasze, zagospodarowano dodatkowe pomieszczenia. Dzięki jego ogromnemu zaangażowaniu placówka służy osobom z niepełnosprawnościami i dzieciom wymagającym wsparcia z terenu Gminy Brzeszcze od rana do późnych godzin wieczornych. Zagospodarowano także ogród, dzięki czemu miejsce to jest doskonałe na relaks i wyciszenie dla wielu, a w szczególności dla uczestników. W budynku WTZ w Jawiszowicach funkcjonuje również w godzinach popołudniowych Świetlica Terapeutyczna oraz Świetlica Opiekuńczo – Wychowawcza mające w swojej pieczy 31 osób.
W WTZ Jawiszowice uczestniczy codziennie w zajęciach 20 osób niepełnosprawnych z gminy Brzeszcze. Swoje talenty szlifują w czterech pracowniach: gospodarstwa domowego, rękodzieła artystycznego, rzemiosł różnych i ogrodniczej. Dodatkowo, w odpowiedzi na zapotrzebowanie utworzono przy WTZ zespół wokalny „Ladys i Tomek”, który uświetnia wiele fundacyjnych spotkań i eventów oraz reprezentuje Warsztat na przeglądach muzycznych. Wykonują muzykę każdą.
Warsztat Terapii Zajęciowej w Oświęcimiu otwarto w 2007 roku na terenie zabytkowego parku dworskiego przy Mauzoleum Rodziny Hallerów, dawnych właścicieli parku, dworu i zabudowań, m.in. spichlerza, w którym mieści się placówka WTZ. Przez lata działalności obok bieżących remontów poczyniono gruntowny remont i wymianę dachu budynku.
Zajęcia w WTZ odbywają się od poniedziałku do piątku, w godzinach 7.00 – 14.00, w czterech pracowniach: gospodarstwa domowego, edukacyjno – plastycznej, ogrodniczo – dekoracyjnej i rękodzieła artystycznego. Uczęszcza na nie 20 osób niepełnosprawnych z miasta i gminy Oświęcim Prace wykonane w poszczególnych pracowniach można podziwiać na wystawie stałej w gablocie, w gmachu Biblioteki w Oświęcimiu.
![]() |
![]() |
Przez lata istnienia Warsztat Terapii Zajęciowej w Chełmku (z filiami) rozrastał się i modernizował. Aktualnie obejmuje swoją opieką 100 osób z niepełnosprawnościami, ze wszystkich gmin Powiatu Oświęcim, za wyjątkiem Gminy Kęty. Na co dzień, o dobrą kondycję psychofizyczną uczestników dba wyspecjalizowane grono terapeutów oraz fizjoterapeuta, psycholog, pielęgniarka, specjalista do spraw rewalidacji. Każdego dnia 40 osób pracuje na to, aby stworzyć dobrą atmosferę, w której chce się przebywać, rozwijać, podejmować nowe zadania, nawiązywać prawdziwe relacje. 30 niezbędnych osób na czele z kierownikiem, aby Warsztat Terapii Zajęciowej w Chełmku działał, jak dobrze naoliwiony mechanizm.
Uczestnicy WTZ rozwijają się na wielu polach: społecznym, fizycznym, psychicznym. Nabywają i utrwalają umiejętności, uczą sobie radzić z przeciwnościami i trudnościami, nabierają pewności siebie i wiary we własne możliwości. Wytwory ich wyobraźni wykonane w poszczególnych pracowniach pokazywane są i podziwiane podczas wielu wydarzeń fundacyjnych, artystycznych, można je również nabyć podczas kiermaszów, np. przed świętami. Uczestnicy biorą udział w konkursach plastycznych, literackich, i kilkoro z nich może poszczycić się nagrodami na szczeblu lokalnym, a nawet międzynarodowym.
Warsztat Terapii Zajęciowej w Chełmku jest organizatorem zawodów sportowych dla osób niepełnosprawnych w tenisie stołowym oraz Przeglądu Teatralno-Muzycznego Arlekiny.
Uczestnicy WTZ rokrocznie wyjeżdżają z instruktorami na tygodniowy wypoczynek nad morzem. W wyjeździe tym mogą również uczestniczyć rodziny podopiecznych, jeśli taka ich wola. Podczas roku pracy organizowane są również inne wyjazdy o charakterze edukacyjnym, sportowym czy rekreacyjnym.
Ponadto w poszczególnych budynkach WTZ znajdują się również inne podmioty, obejmujące swoją opieką osoby z niepełnosprawnością. I tak w budynku przy ulicy Przemysłowej 2 w Chełmku mieści się również Świetlica Terapeutyczna dla 16 uczestników oraz Spółdzielnia Socjalna zatrudniająca na umowę o pracę 5 osób z niepełnosprawnością.
WARSZTAT TERAPII ZAJĘCIOWEJ W CHEŁMKU
kierownik: Beata Ciura
ul. Przemysłowa 2
32-660 Chełmek
tel. 0501-899-931 lub 033-846-14-46
Fundacja im. Brata Alberta Warsztat Terapii Zajęciowej w Chełmku